Čína predstavila nový autobus

Vynález Songa Youzhoua eliminuje problém uviaznutie mestského autobusu v zácpach . Doširoka rozkročený autobus prekoná zácpu veľmi elegantne. Tento nápad sa volá Transit Elevetaed Bus (TEB) a má aj ďalšie výhody. Naraz odvezie až 1200 ľudí, nahradí draho budované metro a stavba potrebnej infraštrukúry je tiež omnoho rýchlejšia.

Bai Zhiming, jeden z inžinierov, ktorý sa na projekte podieľa, hovorí, že náklady na výstavbu v porovnaní s metrom sú o pätinu menšie a TEB sú schopní podtaviť za jeden rok.

Budovať trasy pre vlaky pod zemou  bol doteraz jediný spôsob ako urýchliť dopravu v mestách. Nový čínsky vynález je možno konečne dobrou alternatívou.

TEB je vlastne pojazdný tunel, ktorý v hornej časti preváža cestujúcich. Rozmery sú 60 metrov na dĺžku a 8 metrov na šírku a táto veľkosť odpovedý dvom jazdným pruhom. Celková výška je 4,5 metra.

Označovanie TEB ako autobus nie je úplne presné keďže stroj sa pohybuje po koľajách ako električka. Najväčším problémom bude presvedčiť vodičov áut aby nezavadzali na koľajách. Na obchvatoch by taýto stroj mohol jazdiť úplne bez problémov, len by mu nemohli v ceste stáť mosty.

Vyzerá to ako sci-fi scénar že? Testovací prototyp TEB absolvoval testovaciu jazdu 3.augusta v meste Čchin-chuang-tao.

Zdroj http://auto.idnes.cz/cina-metro-bus-tramvaj-06h-/automoto.aspx?c=A160527_144725_automoto_fdv